ODTÜ’lüler: “Deniz Kimyon onurumuzdur!”

ODTÜ’lüler Muş Alparslan Üniversitesi’nden ihraç edilen Deniz Kimyon için yürüyüş gerçekleştirdi

Asistan olarak ODTÜ’de çalıştıktan sonra Muş Alparslan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Deniz Kimyon son KHK ile ihraç edilmişti. Bugün ODTÜ’lüler Merkez Mühendislik Binası’ndan Mimarlık Fakültesi’ne Deniz Kimyon için yürüyüş gerçekleştirdi. Sloganlar eşliğinde Mimarlık Fakültesi’ne giren ODTÜ’lüler fakülte binasında bir forum gerçekleştirdi.

 

Deniz Kimyon:

Bu üç kalemi aldım yanıma. Ne bu kalemleri ne de mücadeleyi bırakacağım. Biz ihraç edildik ama arkadamızdan iki barış güvercinini kaybettik dediler. Bu çok kıymetli. Bu böyle gitmeyecek, kazanacağız. Biz elbet kazanacağız.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim:

Biz Deniz ile senelerce omuz omuza mücadele verdik. Çekirdek çitleme eyleminden mimarlık boykotuna, Başkaldırıyoruz Eylemi’ne kadar hep birlikteydik.” diyerek bundan sonra da mücadeleyi birlikte büyüteceklerini söyledi.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Görevlisi Attila Aytekin Deniz Kimyon’u ve öğrencileri selamladı:

Başka yerlerdeki meslektaşlarımız odalarını toplarken, siyaset biliminde hiçbir şey olmamış gibi ders anlatmak çok zor. Bunları görmek çok üzücü. Üniversite 12 Eylül gibi çok daha zorlu dönemler atlattı. Bunlar da geçecek. Hoşgeldin Deniz.

Mimarlık Fakültesi Dekanı Güven Arif Sargın:

Siyaset alanımız çok daraldı ama meşru siyaset alanımız burası; üniversite ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Kendi üniversitemize bunun etkisi gelmeyecek derken çok daha yakın bi zamanda bunun etkilerini yaşadık. En iyi bildiğimiz işi yapacağız; doğruyu söylemek, doğruyu yazmak ve Deniz’in yaptığı gibi doğruyu çizmek. Farklı yerlerde farklı mecralarda örgütleneceğiz. Tekrar hoşgeldin diyorum Deniz’e. Mücadeleyi hep birlikte büyüteceğiz. Deniz’in ihracı sadece mücadelemizin çıtasını yükseltti.

Üniversitelilerin ve en sonunda Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Temsilcisi’nin mücadele ve dayanışma çağrılarıyla forum sonlandırıldı.